Laptop z marketu czy poleasingowy – co wybrać?

Laptop z marketu czy poleasingowy?

Jak słyszymy hasło laptop z marketu to kojarzy nam się z nowiutkim sprzętem wysokiej klasy. Jednak nie do końca każdy wie, że nie zawsze jakość tego sprzętu jest na pierwszym miejscu. Laptopy marketowe to nic innego jak takie do użytku konsumenckiego. Mają one zatem konkurować przede wszystkim ceną. Producenci laptopów tego typu nastawiają się przede wszystkim na klientów indywidualnych, którzy nie mają dużych wymagań co do specyfikacji technicznej. Producenci nie zwracają zatem uwagi na wykonanie, podzespoły, układ chłodzenia, wytrzymałość baterii, itp. Laptopy tego typu produkowane są na skalę masową.

Ci sami producenci mają jednak w swojej ofercie laptopy klasy biznes, które trafiają do małych czy większych firm. Skierowane są one do klientów premium – korporacji, producentów światowych, banków czy instytucji rządowych. Tutaj już nie ma mowy o masowym podejściu do produkcji. Laptop tego typu ma być niezawodny, ma mieć podzespoły wysokiej klasy, solidną konstrukcję, mocną baterię, dyski bardzo dobrej jakości. W dużej firmie nie może być tak, że sprzęt nie działa. Nawet awaria jednego laptopa może zaważyć o dużych opóźnieniach w pracy czy w procesach w firmie. Awaria sprzętu to przede wszystkim strata czasu pracowników. W dużych firmach ma to już znaczenie. Sprzęt elektroniczny w wielu biznesach to kluczowy element, bez którego praca jest właściwie niemożliwa. Z tego względu, że konkurencja nie śpi, producenci laptopów biznesowych nie mogą sobie pozwolić na wpadkę w postaci dostarczenia wadliwego sprzętu.

Najlepsze serie biznesowe to Precision i Latitude czy Inspiron firmy DELL znanej z tego, że posiadają jedne z najlepszych sprzętów dla firm. Poza tym do tej grupy można zaliczyć Laptopy HP – EliteBook, ZBook czy UltraBook, a także kultowe laptopy IBM z serii ThinkPad.

Laptop poleasingowy – czy warto?

Dlatego właśnie laptopy poleasingowe biją na głowę nawet nowe laptopy z półki marketowej. Mimo tego, że używane były 2-3 lata, bo po tym czasie upływa umowa poleasingowa, to ich jakość bije na głowę serie marketowe. Laptopy biznesowe można używać bez obawy po upływie 3 lat, a marketowe lądują w serwisie lub na śmietnisku, bo już nie jesteśmy ich w stanie naprawić lub to się już nie opłaca – lepiej kupić nowy sprzęt.

Po pierwsze ich konstrukcja jest dużo mocniejsza niż zwykłych laptopów. Są one wykonane ze stopów tytanu, aluminium czy włókna węglowego wysokiej jakości. Są one dodatkowo wzmocnione metalowymi zabezpieczeniami, które chronią ważne podzespoły, tj. płyta główna czy dysk twardy. Laptopy konsumenckie wykonane są z możliwie najtańszego plastiku, co może zagrażać karcie graficznej oraz płycie głównej, która może wygiąć się razem z obudową podczas, nawet najmniejszego, uszkodzenia konstrukcji lub nawet lekkiego upadku czy mocniejszego postawienia na biurku.

Awaria sprzętu konsumenckiego jest często niemożliwa z powodu zbyt wielu uszkodzeń, dużych kosztów naprawy lub braku części, bo sprzęt jest zbyt stary. Sprzęt biznesowy jest bardzo odporny na awarie, ale zdarzają mu się naprawy. Jeśli chodzi o dostępność części zamiennych do serii premium to są one jeszcze bardzo długo dostępne od momentu zakończenia produkcji. Oprócz tego możliwy jest szybki montaż i demontaż podzespołów, a w marketowych komputerach jest on często niemożliwy, bo obudowy są klejone, a dostęp do środka jest utrudniony. 

Jedną z różnic między laptopami konsumenckimi, a seriami biznesowymi jest użyta technologia. Tanie podzespoły użyte w tanim sprzęcie to coś, co nie powinno dziwić. Wadliwe układy chłodzenia, wolne dyski twarde, słabej jakości matryce i układy chłodzenia sprawiają, że nie posłużą one zbyt długo użytkownikowi, a w najlepszym wypadku mogą denerwować wolnym działaniem. Laptopy poleasingowe posiadają procesory Intele – i3, i5, i7 oraz szybkie dyski SSD, a przy spadku wydajności i tak będzie możliwa praca takiego sprzętu.

Laptop konsumencki czy poleasingowy?

Przewaga sprzętu poleasingowego jest ogromna wobec masowego. Jeśli zależy nam na bardzo dobrej jakości sprzęcie, który nie nadwyręży znacznie budżetu, można zdecydowanie wybierać poleasingowy sprzęt. Oczywiście nie wszystkie laptopy konsumenckie są niewarte zainteresowania. Jednak ich cena jest już bardzo wysoka, nawet 3-4 razy wyższa niż poleasingowego. Jeśli zatem szukamy taniego laptopa, który jest niezawodny, warto pójść w stronę sprzętu używanego przez firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *