Laptop dla grafika – co wybrać i na co zwrócić uwagę?

Grafika komputerowa jest to dziedzina informatyki, która bardzo mocno się rozwija w dzisiejszym świecie. Dzięki niej można wizualizować swoje pomysły, wizje, obrazy. Grafikę komputerową można stosować w rozrywce, przemyśle, nauce, technice i w innych branżach.

Grafika komputerowa a sprzęt

Do grafiki komputerowej w dzisiejszych czasach jest potrzebny wysokiej klasy sprzęt, którego podzespoły są bardzo mocne, który ma mocny dysk, o dużej pojemności i wysokiej jakości kartę graficzną. O szczegółach będziemy wspominać później. Laptop dla grafika zatem to nie będzie tania sprawa, najzwyklejszy laptop do 3000 zł nie wystarczy nam do wykonywania wizualizacji komputerowych. Laptop dla grafika to koszt minimum 5000 zł, a nawet i więcej, aby mieć duże możliwości i realizować różnorodne projekty graficzne.

Sprzęt dla grafika komputerowego jest dobierany w zależności od tego jakie projekty realizuje. Jeśli robi proste grafiki do użytku w social mediach to niepotrzebny jest drogi sprzęt, ale jeśli robi grafiki 3d, do gier czy do filmów to już potrzebny jest zaawansowany laptop. Do tego trzeba zwrócić uwagę na jego wagę i mobilność, bo współczesny grafik czy designer często podróżuje, chodzi na spotkania z klientami, pokazuje projekty w różnych miejscach, więc nie chce ze sobą nosić zbyt masywnego i ciężkiego sprzętu. W kontekście potrzeb warto również zwrócić uwagę na wielkość monitora.

Laptop dla grafika – na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze parametry, które decydują o tym czy dany laptop jest dobry dla grafika to wydajność i szybkość. Wpływają na nie trzy podzespoły, należące do listy najważniejszych w tego typu sprzętach: procesor, karta graficzna, pamięć masowa, pamięć RAM. Procesor jest odpowiedzialny za to, że wszystkie aplikacje, strony, programy użytkowe można używać płynnie w jednym czasie. Dlatego warto wziąć pod uwagę laptopy z procesorem firmy Intel (Core i5, Core i7, Xeon), a także procesor AMD Ryzen.  Laptop musi być wydajny przy pracy z takimi dużymi narzędziami jak Photoshop, Corel, InDesign oraz innymi narzędziami do obróbki wideo i grafiki czy zdjęć.

Karta graficzna dla grafika spełnia kluczową rolę w procesie tworzenia. Wpływa ona na funkcjonalność oraz wydajność. Odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu, a także za wspomaganie obliczenia procesora. Najważniejszym elementem kraty graficznej jest procesor graficzny, zwany w skrócie GPU, a także pamięć RAM, o której wspomnimy w kolejnej części artykułu.
Na rynku można znaleźć karty graficzne zintegrowane z procesorem, które zazwyczaj oferują mniejszą wydajność, a także dedykowane, które są montowane w złączu na płycie głównej. Z tego drugiego rozwiązania lepiej korzystać jeśli grafik wykonuje zaawansowane projekty. Jeśli zależy nam na dużej jakości wyświetlanych obrazów to dedykowana karta graficzna będzie lepszym rozwiązaniem.
Dwóch czołowych producentów walczy o serca osób, które potrzebują porządnej karty graficznej nVidia i AMD. I GeForce i Radeon są wysokiej jakości kartami i zdecydowanie użytkownikom w tej chwili trudno jest wybrać ten jeden model.

Pamięć RAM przechowuje dane wewnątrz komputera, które po wyłączeniu komputera znikają. Pozwala ona przetwarzać procesorowi więcej danych, im większa ta pamięć jest. Bez dobrej pamięci RAM wydajność procesora nie jest w stanie osiągnąć dobrych wyników.

Pamięć masowa jest potrzebna, aby przechowywać dane na stałe. Aktualnie najlepsze, najszybsze dyski to SSD, które pozwalają na szybki rozruch komputera po jego włączeniu i jego budzenia, co również wpływa pozytywnie na wydajność procesora.

Kolejną częścią procesu wyboru odpowiedniego laptopa dla grafika to ekran. Dlaczego to aż takie ważne? Dla grafika liczy się bardzo mocno odzwierciedlenie kolorów, bo przecież z kolorem pracuje, a także rozdzielczość – im wyższa, tym lepiej widać każdy szczegół projektu, nad którym pracujemy. Im większy ekran, tym lepsza praca nad projektem. Mały ekran to ograniczone możliwości w trakcie edycji czy wyświetlania wizualizacji. Standardowy ekran dla grafika to 15 cali, ale może okazać się za mały. Warto rozglądnąć się za 17 calami. Większy ekran daje większe możliwości chłodzenia, co dla bezproblemowej pracy laptopa jest bardzo istotne. Aktualnie na rynku mamy do wyboru matrycę z rozdzielczością FullHD jak i 4K. Ta pierwsza będzie odpowiednia do mniejszych i średniozaawansowanych projektów, a ta druga przyda się do zaawansowanych. Jest jeszcze jedna kwestia związana z ekranem. Warto rozglądnąć się za ekranem dotykowym. Coraz więcej nowoczesnych laptopów obsługuje tę możliwość, która zdecydowanie ułatwia pracę, a także prezentację projektów klientom oraz współpracę z zespołem projektowym.

Jeśli chodzi o ważność elementów, które zostały wymienione wyżej to wbrew pozorom to nie karta graficzna stanowi klucz do sukcesu w doborze sprzętu dla grafika. Na pierwszym miejscu jest mocny i wydajny procesor, następnie pamięć RAM – im większa, tym lepiej, mocny dysk twardy, a na końcu karta graficzna.

Kolejny element laptopa, na który trzeba zwrócić uwagę to bateria i jej długość pracy bez ładowania. Graficy to ludzie pracujący w biurach, ale nie tylko. Często potrzebują oni inspiracji z zewnątrz, dlatego zmieniają miejsce pracy na kawiarnię, co-working, a nawet trawkę nad rzeką czy plażę. Jeśli grafik jest cyfrowym nomadem, który zwykle pracuje w różnych miejscach na świecie, będzie musiał mieć baterię, która pozwoli u na minimum kilkugodzinną pracę, a nawet 12-godzinną bez szukania kontaktu, aby podłączyć laptopa do prądu.

Jeśli chodzi o konkretne modele laptopów to w czołówce znajdują się DELL z serii Inspiron oraz Precision, np. Laptop Dell Precision M6800 z procesorem Intel Core i7. HP również oferuje dobre laptopy dla grafików, np. z serii ZBook  – Laptop HP ZBook 15 również z procesorem Intel Core i7.

Budżet często jest jedną z kwestii, na które grafik zwraca uwagę, dlatego warto pomyśleć nad wysokiej jakości laptopami poleasingowymi.
Informacje o różnicy laptopów marketowych i poleasingowych można znaleźć tutaj: Laptop z marketu czy poleasingowy – co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *