Jaki laptop do gier wybrać?

Laptop do gier – od czego zacząć?

Teraz jest czas gier. Wysokiej jakości gier. Produkcje, nad którymi pracuje się latami, dba o każdy szczegół, zadowala gracza na wiele różnych sposobów to fakt. Jednak wraz z rozwojem gier, większe wymagania sprzętowe i większy budżet na dobry laptop do gier to nie tajemnica. W sklepach dział dla graczy to zupełnie inna bajka. Kiedyś grało się w gry głównie na komputerach, teraz służą też do tego laptopy, które w dużej mierze dają tak samo radę jak PC. Jeśli jesteśmy fanami grania za pomocą klawiatury i myszki, a nie gamepada to trzeba kierować się pewnymi zasadami w doborze dobrego sprzętu. Ze względu na zaawansowaną grafikę, dużą szczegółowość, wysoką rozdzielczość obrazów w grach, postaci, przedmiotów, a także wysokiej jakości ścieżkę dźwiękową, trzeba już więcej na taki sprzęt wydać. Tani laptop może zepsuć efekt lub nawet uniemożliwić w granie w gry. Dlatego trzeba zacząć od świadomości, że laptop do biura może nie wystarczyć do grania.

Czym się kierować w wyborze laptopa do grania?

Jest kilka kwestii, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę jeśli jesteśmy zapalonymi graczami i gramy kilka godzin za jednym posiedzenie.

Pierwszą rzeczą jest procesor. Musi on być mocny i wydajny. Na nim nie warto oszczędzać jeśli chcemy, aby sprzęt służył kilka lat. Oczywiście Intel to jeden z czołowych producentów. Intel Core i7 oraz i5 bez problemu będą w stanie uruchomić najnowocześniejsze gry, chociaż i5 ma słabsze parametry. Intel Core i3 już nie będzie dawał takich osiągów jak modele z wyższej półki. Nie należy jednak zapominać o mocnym graczu AMD – modele Ryzen 7 i Ryzen 5 zdecydowanie mogą konkurować z intelowymi procesorami. Oceniane są one nieraz jako lepsze. Oczywiście w obu przypadkach cena nie będzie mała, ale zwróci nam się ta inwestycja z nawiązką jak tylko włączymy grę, która będzie potrzebowała dobrego sprzętu do jej uruchomienia i sprawnego grania.

Jak już wspomnieliśmy o procesorze, to nie można pominąć karty graficznej. Wspomnieliśmy już w artykule o laptopach dla grafika, że najważniejsi gracze to nVidia i AMD. Ich karty graficzne są drogie, ale zachowują się popisowo jak włączymy grę, której szczegółowość graficzna bije po oczach. Modele od nVidia takie jak RTX oraz GTX są idealne do nowych produkcji. Im nowszy model tym lepiej poradzi sobie z nowymi grami. Im starsze tym gorzej, ale będą one absolutnym minimum do uruchomienia gry. Lepiej od razu zainwestować w droższą kartę niż rok później martwić się, że nie pogramy w kolejną, nową grę.

Kolejna ważna kwestia do dysk twardy oraz pamięć RAM. Absolutnym minimum jest przynajmniej 8GB pamięci RAM, aczkolwiek 16GB warto wziąć pod uwagę. Dysk twardy – jeśli chcemy mieć jeden, bo można ich mieć więcej – może mieć 250GB, to powinno wystarczyć, aczkolwiek to zależy od wymagań. 500GB według niektórych to absolutne minimum, ale gracze dysponują dyskiem 250GB i często im to wystarcza. Jednak to w dużej mierze zależy od gry. Do szybkiego uruchamiania laptopa warto pomyśleć nad nowszą technologią dysku – SSD. Prędkość obrotowa w dysku to minimum 7200 obrotów na minutę.

Bardzo istotną kwestią dla gracza powinna być możliwość chłodzenia sprzętu. W trakcie grania w zaawansowane produkcje sprzęt natychmiastowo się nagrzeje jeśli nie będziemy mieć odpowiednich wentylatorów. Małe chłodzenie może nawet sprawić, że laptop po dwóch godzinach grania nie będzie w stanie służyć nam dalej, po prostu przegrzeje się. Trzeba zatem zwrócić uwagę w laptopie na wielkość otworów wentylacyjnych i ich rozmieszczenie. Im więcej ich jest tym lepiej.

Matryca laptopa to również istotnia kwestia, w końcu patrzenie się w ekran komputera non stop podczas gry to korowa czynność. Liczy się wielkość monitora, którą dobieramy tak naprawdę pod nasze potrzeby jak i wygodę. Wszystko zależy od tego na jak duży monitor jest nam dobrze patrzeć, aby wzrok sięgał tam, gdzie w trakcie gry ma sięgać. Nie warto wybierać zbyt dużego, bo bieganie po ekranie z jednego kąta na drugi nie dla każdego będzie wygodne. Nie należy zbyt szybko oczu przemęczać, bo odbierze nam to przyjemność z grania. Matryca 17-calowa zdecydowanie wystarczy. Pamiętajmy, że im większy ekran tym cięższy laptop. Jeśli chodzi o rozdzielczość to im większa tym lepiej – Full HD czy 4K Ultra HD będą droższe, ale jasność, odwzorowanie kolorów oraz kąty widzenia w tych matrycach są o wiele lepsze.

Nie tak istotny, ale również ważny element to klawiatura. Jest na rynku bardzo dużo laptopów dedykowanych graczom, które posiadają trochę inną klawiaturę niż dla zwykłego użytkownika. Klawiatura posiada na przykład dobre podświetlenie, aby umożliwić grę w nocy, lepsze nawigowanie w trakcie grania oraz trochę inny układ. Jednak nawet jeśli nie kupimy laptopa z dedykowaną klawiaturą to zawsze można taką dokupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *