Recenzja Notebooka Dell Latitude E6440

Zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodność to prawdopodobnie najważniejsze cechy dla użytkowników laptopów i notebooków biznesowych. Pod tym względem seria Dell Latitude zyskała dobrą reputację. Dell E6440 chce kontynuować tę tradycję. Ta recenzja ukazuje mocne i słabe strony tego modelu.

Seria Latitude 6 nie jest wyjątkowo cienka ani lekka oraz nie wyróżnia się pod względem wzornictwa. Nie musi, ponieważ urządzenia biznesowe mają inne priorytety: porty, stabilność, prosta obsługa, wydajność i powściągliwy projekt. W ciągu kilku lat Dell zyskał wysoki prestiż wśród klientów biznesowych i chce kontynuować sukces tej serii.

Seria 6 w zakresie Latitude znajduje się w górnym zakresie pod względem ceny i wydajności. Model Latitude E6440 z 14-calowym wyświetlaczem, procesorem Intel Core i5-4300M i kartą graficzną AMD Radeon HD8690M składa się na komponenty tworzące wydajny system. Dell obiecuje również pierwszorzędne funkcje bezpieczeństwa z DDP Protected Workspace, modułem TPM, Dell Control Vault i wieloma innymi. Świetny jest też model 15-calowy z Intel Core i7-4800MQ, HD 8790M.

Inni producenci oczywiście wiedzą również, że dostarczanie firmom laptopów dla setek lub tysięcy pracowników jest dość intratne, więc konkurencja jest dość duża. HP często ma przewagę dzięki części serwerowej i chce pokonać firmy dzięki modelowi EliteBook 840. Lenovo oferuje Thinkpad T440, a Toshiba ma model Tecra R940 dla wymagających klientów.

Tańszy i wyposażony w 15-calowy wyświetlacz to ProBook 650HP. ThinkPad jest znany w środowisku biurowym, a Lenovo ThinkPad L440 to przekonujący model. Tecra A50 firmy Toshiba ma bardzo podobny sprzęt do Della Latitude E6440, ale kosztuje dużo mniej. MacBook Pro 13 jest również alternatywą.

Obudowa

Wspomnieliśmy już, że obudowa Dell Latitude E6640 nie ma szans na nagrodę za design, ale w zamian za to będzie dobrze działać w pracy. Po otworzeniu srebrnej pokrywy zobaczymy czarne wnętrze, które jest uzupełnione srebrnym paskiem na zewnątrz, który działa jak zderzak. Połączenie kątowego touchpada z zaokrąglonym kształtem klawiatury i obudowy jest również powściągliwe, ale atrakcyjne.

Dell stosuje kombinację takich materiałów jak magnezu, aluminium i plastiku. Obudowa jest wykonana z anodowanego aluminium, spód jest malowany proszkowo, a podparcie dłoni jest gumowe. Wszystko wydaje się dość solidne, nawet jeśli Latitude E6440 nie jest bardzo lekki, bo waży 2,1 kg. Stabilność podstawy nie pozostawia nic do życzenia: niczego nie można wepchnąć, ani przekręcić. Tylko obszar prawej podpórki pod nadgarstki można lekko wepchnąć z dużą siłą. Dobre wrażenie podtrzymuje solidny mechanizm blokujący, który podtrzymuje pokrywę na miejscu. Stalowe zawiasy wydają się być bardzo mocne i utrzymują wyświetlacz w jednej pozycji. Nadal można otworzyć laptopa jedną ręką, co jest dużym plusem.
Pokrywa jest bardzo odporna na nacisk, ale siła działająca na wewnętrzną ramę powoduje widoczne zakłócenia obrazu.

Podsumowując, notebook Latitude E6440 firmy Dell jest wizualnie powściągliwy, ma wygodne elementy dotykowe i dobrą obudowę, która jest również bardzo solidna. Jeśli wolisz wagę i wymiary ultrabooka, powinieneś rzucić okiem na Latitude serię 7. Wersja 14-calowa jest cieńsza o jeden centymetr i lżejsza o 500 gramów.

Łączność

Jeśli spojrzymy na boki notebooka, na początku można być rozczarowanym: trzy porty USB są w porządku, ale nigdy nie ma ich wystarczająco dużo. Poza tym mamy tylko port VGA po lewej i po prawej stornie stereo Jack 3,5 dla zestawów słuchawkowych, przycisk WLAN, a także nagrywarkę DVD.

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Jest jeszcze czytnik kart SD z przodu oraz obowiązkowy port dokowania dla notebooków biznesowych u dołu. Z tyłu znajdują się również: HDMI, LAN, a nawet inny port USB. Latitude E6440 jest zatem dobrze wyposażony, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, że jest 14-calowy.

Układ portów jest nieco niepraktyczny: porty z tyłu są bardzo przydatne do zarządzania kablami. Dlaczego jednak gniazdo stereo jest tak daleko z tyłu, zaraz obok napędu DVD? Zawsze trzeba uważać, aby nie zablokować napędu DVD. Duży wylot wentylatora po lewej stronie nie jest zbyt wygodny dla osób leworęcznych, gdy używają myszki.

Komunikacja

Oprócz portu Gigabit LAN Latitude E6440 może komunikować się z sieciami bezprzewodowymi. Centrino Advanced-N 6235 Intela, każdy z dwoma nadajnikami i odbiornikami, ma zapewnić osiągnięcie maksymalnej prędkości transferu 300 Mb/s w standardzie 802.11n. Moduł obsługuje również sieci 2,4 i 5 GHz, aby uniknąć zatłoczonych częstotliwości. Jakość sygnału jest bardzo dobra: nadal mamy pełny sygnał, a przeglądanie Internetu jest szybkie 10 metrów od routera i przez 3 ściany.
Sieć WWAN, Internet za pośrednictwem sieci komórkowych jest dostępny, ale nie można ich skonfigurować w niemieckim sklepie online. Można jednak zamówić moduł WWAN jeśli kupi się kilka modeli Latitude.
Bluetooth 4.0 umożliwi szybki i bezpieczny transfer danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi lub akcesoriami, takimi jak zestawy słuchawkowe. Inne urządzenia są szybko rozpoznawalne, a łączność pozostaje stabilna.

Bezpieczeństwo

Jest to ważny temat dla klientów biznesowych – bezpieczeństwo pod każdym względem. Jeśli wielu pracowników korzysta z laptopów, podróżuje po całym świecie z poufnymi danymi i korzysta z Internetu to maksymalna ochrona jest niezbędna. Dell nazywa Latitude E6440 najbezpieczniejszym modelem na świecie. Zintegrowane są następujące funkcje:

  1. Blokada Kensington
  2. Czytnik linii papilarnych można sobie skonfigurować
  3. Opcjonalnie dostępne: SmartCard i RSA SecurId
  4. Moduł TPM z certyfikatem FIPS-140-2 do wyraźnej identyfikacji
  5. Zabezpieczenie przed złodziejami za pośrednictwem Computrace i bezpieczne zainstalowane znaki antykradzieżowe
  6. Szyfrowanie dysku twardego

Uzupełnia je oprogramowanie, które Dell oferuje w standardzie:

  1. Dell ControlVault do przechowywania danych użytkownika w specjalnym osobno dostępnym układzie scalonym
  2. Dell Protected Workspace może stworzyć bezpieczne środowisko pracy, które rozpoznaje złośliwe oprogramowanie i uniemożliwia dostęp do danych
  3. Dell Data Protection | Security, w zależności od wybranego pakietu, kompleksowe narzędzie do szyfrowania, które potrafi nawet szyfrować dane w publicznych chmurach takich jak Dropbox czy urządzenia mobilne.

Akcesoria

Ilość portów w modelu Dell Latitude E6440 jest wystarczająca, ale urządzenie do podłączania wielu urządzeń na pewno się przyda. Można w ten sposób swobodnie podpiąć kilka urządzeń i mieć mniej kabli tuż przy laptopie. Przydaje się to wtedy, kiedy podpinamy dodatkową klawiaturę czy monitor.

Konserwacja

Może być za jakiś czas potrzeba wymiany niektórych części i administrator będzie chciał się dostać do środka laptopa. Dzięki temu, że elementy są dostępne, można wymienić uszkodzony dysk twardy, zaktualizować/rozszerzyć pamięć lub zainstalować kartę WWAN.

Instrukcja do notebooka zawiera cały rozdział o tym jak otworzyć dolną pokrywę, a nawet klawiaturę, aby dostać się do wybranych komponentów. Dysk twardy można wyciągnąć z boku, aby obudowa nie wymagała demontażu.

Jednak nawet to nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy wyjąć baterię, poluzować cztery śruby i zdjąć dolną pokrywę. Wtedy uzyskuje się dostęp do modułów pamięci, kart WLAN i WWAN, baterii BIOS oraz wentylatora. Moduły pamięci można łatwo wymienić lub uaktualnić. Dell w tym przypadku naprawdę zasługuje na pochwałę za łatwość konserwacji.

Gwarancja

Dell udziela długiego, 36-miesięcznego okresu gwarancyjnego, który bierze pod uwagę amortyzację laptopów biznesowych. Wsparcie techniczne otrzymamy tak szybko jak się da, w zależności od jednostki serwisowej Dell. Jest możliwość przedłużenia usługi na kolejny rok. Można przejść też na Pro-Support firmy Dell, który obejmuje 3 lata dodatkowej pomocy technicznej. Usługę można przedłużać nawet do 5 lat. Dell oferuje również ochronę przeciwkradzieżową oraz przed zniszczeniem.

Urządzenia wejściowe

Klawiatura

Osoby, które często piszą będą zadowolone z solidnej klawiatury Latittude E6440 z klawiszami o szerokości 18 mm. Jedyne czego może brakować to klawiatury numerycznej, ponieważ jest ona jest niepopularna w modelach 14-calowych. Skok jest płynny, a układ wyrafinowany. Nawet szybki pisarz będzie wiedział, że przycisnął dobry przycisk.

Są również dedykowane przyciski do regulacji głośności i do sieci WLAN. Jasnością ekranu i klawiatury można sterować za pomocą specjalnych funkcji przypisanych do przycisków strzałek.

Touchpad i TrackPoint

Touchpad pod klawiaturą jest lekko przesunięty w lewo. Nie jest bardzo duży, ma średnicę około 9 cm. Powierzchnia jest łatwa w obsłudze, a dwa dedykowane przyciski przyciski myszy mają dobrze zdefiniowany punkt nacisku.
Pomiędzy literami „B”, „H”, „G” znajduje się czarny TrackPoint. Występują również 3 dedykowane przyciski myszy pod spacja, które są również łatwe w użyciu. TrackPoint jest alternatywą dla Touchpada.

Jeśli chodzi o urządzenia wejściowe, to Dell je dopracował bardzo dobrze.

Ekran

Latitude E6440 jest wyposażony w 14-calowy wyświetlacz. Można wybierać między dwoma rozdzielczościami: 1366×768 pikseli oraz 1600×900 pixeli. Wyświetlacz jest antyrefleksyjny- kolory nie są bogate, ale można używać laptopa w jasnym otoczeniu bez odbić.
Mimo, że wyświetlacz jest wystarczająco jasny ze średnią 314 cd/m2, nie ustanawia żadnych nowych rekordów, ale przebija ten model tylko MacBook Pro 13 i Tecra A50. Niektórzy tańsi rywale mają poniżej 200 cd/m2. Rozkład jasności wynosi nawet 85%.

Kontrast jest raczej przeciętny: 389:1, co jest wynikiem stosunkowo wysokiej czerni wynoszącej 0,87 cd/m2, a czarne obszary wydają się ciemnoszare. Niektórzy konkurenci mają w tej kwestii gorsze wyniki, np. HP ProBook 650 lub Fujitsu LifeBook A544, ale zarówno Toshiba Tecra A50 jak MacBook Pro 13 są lepsze z kontrastem 900:1.

Wyświetlacz Latitude E6440 może pokryć tylko 37,7% przestrzeni kolorów AdobeRGB. Laptop firmy DELL, nie jest jedynym urządzeniem o tak słabym wyniku, ale Toshiba Tecra A50 osiąga 54%. Zasadniczo wszystkie urządzenia mają wspólną cechę: jeśli potrzebujesz wysokiej dokładności kolorów, potrzebujesz zewnętrznego wyświetlacza.

Do dalszej analizy kolorów używamy oprogramowania CalMAN i kolorymetru. Wyniki są jeszcze dokładniejsze: żaden pojedynczy kolor nie jest w stanie pozostać poniżej zielonej linii, co wskazuje na odchylenie 3. Średnie odchylenie DeltaE2000 jest raczej wysokie przy 8,19, a prezentacja w stali szarości wskazuje duże odchylenie od idealnej wartości koloru, tak jak w przypadku niebieskich kolorów. Niebieskie kolory są zbyt nasycone. MacBook Pro 13 działa lepiej i ma dużo mniej odchyleń.

Laptop ten jest użyteczny na zewnątrz ze względu na antyrefleksyjny wyświetlacz i przyzwoitą jasność. Istnieją ograniczenia jedynie wtedy kiedy używamy laptopa w bezpośrednim świetle słonecznym.

Jeśli myślałeś, że czasy złych kątów widzenia się skończyły przy półce cenowej powyżej 1000 euro to niestety będziesz rozczarowany. Panel LED Latitude E6440 ma bardzo ograniczone pionowe kąty widzenia, a obraz szybko traci kontrast. Jest jeden plus tej wady. Osoba obok nie widzi co mamy na ekranie. Jednak do tego są osobne rozwiązania z zakresu osłony prywatności.

Wydajność

Latitude E6440 jest dobrze wyposażony do zadań biurowych o procesor Intel Core i5-4300M, a także w dedykowaną kartę graficzną, więc może być modelem idealnym dla graczy. 8 GB pamięci jest zwykle więcej niż wystarczające, a hybrydowy dysk twardy jest interesującym szczegółem.

Procesor

Intel Core i5-4300M to dwurdzeniowy procesor oparty na obecnej generacji Haswella z zegarem 2,6 GHz, który można zwiększyć do 3,3 GHz za pomocą Turbo Boost. Dwa rdzenie mogą jednocześnie wykonywać 4 wątki. Tecra A50 firmy Toshiba korzysta z tego samego procesora. Latitude E6440 nie jest w stanie utrzymać maksymalnego taktowania turbo 3,2 GHz przy jednoczesnym obciążeniu GPU: oba procesory szybko spadają do 2,7 GHz pod obciążeniem i to samo dotyczy mocy baterii. Procesor może wykorzystywać swój maksymalny potencjał bez obciążania GPU.

Wiele aplikacji działających w jednym czasie nie stanowi problemu dla notebooka: w sumie Latitude E6440 jest wydajny i może konkurować z większością rywali w tym z MacBookiem Pro 13. Tylko ThinkPad L440 z Intel Core i5-4330M i nieco wyższym taktowaniem jest o kilka procent szybszy.

Można ten model skonfigurować z mniej wydajnym Intel Core i5-4200 lub szybszym Intel Core i7-4600M z 2,9 GHz. Opcje dysku twardego obejmują dysk SSD 180 GB firmy Intel lub zwykły dysk SATA o pojemności 320 GB. Dedykowany procesor graficzny jest opcjonalny.

Wydajność systemu

Konfiguracja systemu jest bardzo dobrze wyważona. Procesor, sprzęt odpowiedzialny za pamięć i karta graficzna działają razem dobrze i nie wpływają na wydajność innych elementów. Latitude E6440 jest wydajny nawet w trakcie grania w złożone gry.
Testy PCMark 7 pokazuję przewagę MacBooka Pro 13, ale nasz Latitude ma przewagę podczas testów PCMark 8 i PCMark Vantage.

Rozwiązania dotyczące pamięci

Decyzja dotycząca miejsca do przechowywania danych jest raczej nietypowa: ST500LM000 firmy Seagate nie jest ani konwencjonalnym dyskiem twardym, ani dyskiem półprzewodnikowym, ale dyskiem hybrydowym z obiema technologiami. Pamięć flash MLC o pojemności 8 GB ma poprawić wydajność dysku twardego o pojemności 500 GB. Często używane dane są przechowywane w pamięci flash z niskim czasem dostępu.

Czy to idealny kompromis pojemności, ceny i wydajności? W trakcie testów nie można było skorzystać z pamięci flash w ciągu kilku dni. Powodem tego jest czas potrzebny dla dysku twardego na naukę użytkowania laptopa przez nas, a szczególnie danych.

Mimo tego, że system wydawał się szybki ze względu na dużą szybkość uruchamiania aplikacji, napęd hybrydowy nie może konkurować z dyskiem SSD w MacBook Pro 13. Porównanie z konkurencją wyposażoną w tradycyjny dysk twardy pokazuje tylko lepsze wyniki w testach PCMark. Z drugiej strony wydajność testów odczytu i zapisu była przeciętna.

Grafika

Zintegrowana karta graficzna Intel HD 4600 jest używana, kiedy nie wymaga się dużej wydajności. Znacznie większą wydajność zapewnia dedykowany AMD Radeon HD 8690M.

Latitude E6440 jest znacznie szybszy niż jego rywale bez lub ze znacznie mniej wydajnymi dedykowanymi kartami graficznymi w testach syntetycznych i pokonuje je nawet o 100% w poszczególnych testach.

Wydajność do gier

Zaleta syntetycznych testów porównawczych jest również zauważalna w praktyce: Radeon HD 8690M z pamięcią 1024 MB może zwykle zapewniać płynne wyświetlanie klatek przy średnich szczegółach i zmniejszonych rozdzielczościach. Oczywiście, aby zagrać w Crysis 3, będziesz potrzebował mocniejszego systemu, ale wystarcza on dla Diablo III lub Tomb Raider ze średnimi ustawieniami. Nieźle jak na notebook biznesowy.

Hałas systemowy

Głośny wentylator może naprawdę denerwować podczas spotkań biznesowych czy w pracy. Jest możliwość sterowania wentylatorem, a nawet wyłączenia go. Nie ma nagłego wzrostu prędkości czy pulsowania. Zwykle słychać tylko niewielki hałas hybrydowego dysku twardego emitującego 31 dB podczas bezczynności.

Wentylator jest nadal dość cichy pod dużym obciążeniem – 44 dB, co w praktyce jest raczej szmerem. Ogólnie nadaje się do biura. Tylko ThinkPad jest cichszy, bo osiąga 37,5 dB.

Temperatura

Dell Latitude E6440 pozostaje dość chłodny, maksymalna temperatura to 43 stopnie w prawym dolnym rogu. Dla przykładu Tecra A50 osiąga 59,3 stopnia. Do pracy na kolanach lepszy jest zdecydowanie Latitude.

Testy obciążeniowe

Użyte do testów obciążeniowych uruchomione w jednym czasie FurMark i Prime95 mają celowo obciążyć system przez kilka godzin. W tym czasie obserwuje się taktowanie i temperaturę procesora i karty graficznej. Podczas gdy procesor pracuje ze stały taktowaniem 2,7 GHz, zatem nie osiąga wartości maksymalnej, można zauważyć wahania dla GPU między taktowaniem maksymalnym a 750 MHz.

Z drugiej strony bardziej niepokojące są temperatury: do 96 stopni w Core i5-4300M. Jeśli ta temperatura jest rzeczywista, a nie spowodowana wadliwym czujnikiem, nie jest to alarmujące w tej chwili, ale wydajność spadnie, gdy wydajność chłodzenia się pogorszy przed brud i puch.

Przebieg 3DMark po teście obciążeniowym pokazuje nieco mniejszy wynik 8439 punktów w porównaniu z okresem bezczynności. Nie będzie to miało dużego wpływu na wydajność gry, ponieważ maksymalne obciążenie procesora i karty graficznej jest rzadkie.

Głośniki

Czy notebooki biznesowe potrzebują dobrych głośników? Być może w trakcie podróży biznesowej będziesz chciał oglądać film lub słuchać muzyki, więc ten dźwięk nie powinien być zły. Maksymalna głośność głośników z przodu jest wysoka, ale dźwięk nieco zniekształcający. Ogólny dźwięk jest zrównoważony, a nawet bas jest wyczuwalny.

Zarządzanie energią

Pobór energii

W porównaniu z większym notebookiem Tecra A50 model Della pobiera więcej energii. Mimo tego, że laptop od Toshiby jest większy.

W porównaniu z innymi notebookami biznesowymi, tj HP ProBook 650, pobór mocy w przypadku Latitude jest wyższy: pomiar w stanie bezczynności pokazuje średnie użycie 12,2 W. Notebook HP potrzebuje 3/4 tego, a Tecra 9,5 W.

Czas pracy baterii

Dell wyposaża notebooka w dość dużą baterię: ma pojemność 66,6 Wh. Tylko ThinkPad ma 100 Wh i MacBook Pro 13 ma 71,4 Wh. Czas pracy baterii jest dość przeciętny. Podróż pociągiem nie powinna zajmować więcej niż 5 godzin. W tym czasie można korzystać z Internetu jeśli nie mamy gdzie naładować notebooka. Można osiągnąć 7,5 h jeśli obniżysz obciążenie do minimum. Jak na notebook biznesowy czas pracy baterii jest przeciętny.

Podsumowanie

Latitude E6440 może wyróżnić się wieloma fajnymi cechami: świetne urządzenia wejściowe, solidna metalowa obudowa, dobra łączność, wysoka wydajność systemu, wystarczająca nawet do prostych gier., przyzwoite głośniki i wszechstronna konserwacja. Jest to połączone z usługami, funkcjami bezpieczeństwa i opcjami gwarancji, które powinny umilić pracę administratorowi i poprawić nastrój szefowi.

Problemem jest z pewnością wyświetlacz: patrząc na cenę, jakość powinna być lepsza. Zaczyna się od niebieskich kolorów, wysokiej wartości czerni, nierównomiernego oświetlania i niskiej dokładności kolorów, aż do ograniczonych kątów widzenia. Może to być spowodowane tym, że producent założył, że użytkownicy będą używali zewnętrznych monitorów.
Inne małe wady to: zła pozycja wentylatora dla osób leworęcznych, zbyt elastyczna rama wyświetlacza i gniazdo stereo z napędem DVD.

Mimo wszystko Dell wykonał dobrą robotę, bo z pewnością ten model znajdzie się na niejednym firmowym, a może nawet prywatnym biurku.

Alternatywą może być Toshiba Tecra A50, która oferuje nieco dłuższe czasy pracy baterii, a także dedykowaną kartę graficzną. Tecra R940 ma również rozbudowane funkcje zabezpieczeń i nie jest droga. Posiada też dłuższy czas pracy baterii. Posiada jednak dwa porty USB 3.0 i wyświetlacz nie jest lepszy.

Źródło: https://www.notebookcheck.net/Review-Dell-Latitude-E6440-Notebook.111871.0.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *